blog.

Intymność nocy

Raczej wtedy śpimy, czasem niebieskie światło telewizora sączy się z okien, rzadziej z malutkiej lampki nad czytaną książką. Wtedy, poza naszymi domami, ale też tuż obok, w kompostowniku, czy pod orzechem dzieją się nocne eksplozje życia. Głodny borsuk poszukuje czegoś do zjedzenia na topniejącym śniegu, bóbr bez pośpiechu obserwuje ciemny świat. Mieszka w wielkiej bagiennej misie pełnej jedzenia, więc nigdzie nie musi się śpieszyć. Brzegi bobrzej budowli wodnej penetruje kuna, a nornice i myszy z sercem na ramieniu korzystają z tego, co i my czasem zostawimy. W strachu, bo wielkie oczy płomykówki mogą być wyrokiem i zakończeniem i tak krótkiego życia. Nad ranem budzą się żurawie, krążą po wodzie krzyżówki po nieprzespanej nocy, a dziki szukają szczęścia w szuwarach. Jeszcze czasem przemknie wydra, która pewnej nocy zaciekawiona odgłosami, które wydawałem, przypłynęła do mnie na metr i przyglądała mi się w świetle księżyca.

Noc jest jakby innym światem, trochę nie naszym, trochę strasznym, trochę pięknym. Warto czasem zatrzymać się nocą, przyzwyczaić oczy do ciemności i odkryć, kto jest autorem szmerów, jęków, zawodzeń, wyć, krzyków i pomruków. Noc żyje swoim życiem, tajemnicą czarnej kurtyny, którą mam nadzieję, że uchyliłem Państwu na chwilę.

 

Film powstał w ramach operacji pn. “Videopodcasty Łęgów Odrzańskich” współfinansowanej ze środków Unii Europejskiej w ramach działania 19. Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER, poddziałanie 19.2 „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

Udostępnij:
Skip to content