blog.

Ładne Kwiatki

Kiedy do głowy przychodzą zajęcia terenowe z botaniki na pierwszym roku, to czas staje się bardziej uśmiechnięty. Radosne buzie młodych adeptów biologii, zapatrzone w zakochanych w botanice ćwiczeniowców i wykładowców – Zygmunta Dajdoka, Zygmunta Kąckiego, Edyty Goli, Wandy Wilczyńskiej, Teresy Macickiej, Witolda Berdowskiego, Eugeniusza Panka, Jadwigi Anioł-Kwiatkowskiej, Marysi Kossowskiej, Stanisława Marka, Pawła Kwiatkowskiego, słuchały z przyjemnością o naszych roślinach. Do tego zderzenie z sympatyczną Aleksandrą Samecką-Cymerman. (stopnie naukowe do odszukania, bo dawno ich wszystkich naraz widziałem). Byli też botanicy z innej bajki – Beata Zagórska-Marek i Józef Buczek – tu mówiliśmy już o tym co wewnątrz roślin, ale pamiętam ich wykłady i egzaminy. Zderzyłem się także z Tomaszem Nowakiem z Ogrodu Botanicznego UWr i jego wrażliwością na piękno roślin.  Na ćwiczeniach trochę uczyliśmy się, trochę słuchaliśmy, trochę żyliśmy miłościami wszelkimi, ale ciągle w naszych głowach pojawiały się ładne kwiatki. Moje zachwyty z dzieciństwa znalazły tu swoje miejsce. Dzieliłem się odkryciami botanicznymi i słuchałem ze zdziwieniem o roślinach, o których nie miałem pojęcia, że istnieją. Do dziś towarzyszy mi Szafer,  Rutkowski i Matuszkiewicz, ale też państwa Mirków doświadczenie i wielu innych botaników. Stąd właśnie ten filmik. Poza możliwością refleksji nad pięknem roślin, jako podkład do czasu relaksu, ten film ma jednak ważne zadanie. Chcemy zachęcić mieszkańców Krainy Łęgów Odrzańskich do udziału w zbieraniu danych o naszej florze. Społeczna nauka to już rzeczywistość w krajach rozwiniętych i czas na udział Odrzaków w takim zadaniu. Więcej informacji znajdziecie w pdf-ie książki, którą przygotowaliśmy dla mieszkańców KŁO.

https://drive.google.com/file/d/1MC_VDQWYhivhD-j4rge7IVySf4XWl39e/view

Zaczynamy także łączyć różne projekty dla jednej idei. Poszukamy „Ładnych kwiatków” z w ramach projektu Fundacji EduSilesia “Edukacja dla przyrody Krainy Łęgów Odrzańskich” koordynowanego przez Justynę Tracichleb z bibliotekarkami i bibliotekarzami z KŁO w ramach projektu: „Spotkania przy KAWIE” – projekt realizowany przez Miejsko-Gminną Bibliotekę Publiczną w Ścinawie w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa BLISKO z Joasią Krasowską z „Bramy Kultury”. Film oczywiście pochodzi z projektu Fundacji Przyrodniczej proNatura „Videopodkasty Krainy Łęgów Odrzańskich”

Mam nadzieję, że film i książka „Ładne kwiatki” mojego autorstwa dadzą początek odkrywania na nowo tego wszystkiego, co kryje się jeszcze w naszych lasach, na łąkach, a nawet na przydrożach, czy starych piaskowniach i żwirowniach. Zapraszam do wspólnej pracy. Każdy, kto interesuje się roślinami, może się włączyć do wspólnej pracy. Przed wiosną udostępnimy elektroniczną bazę danych, do której będziecie mogli przesyłać informacje o roślinach KŁO. Wcześniej z wieloma z Was pewnie się spotkamy i wszystko wyjaśnimy.

Osoby spoza KŁO zachęcam również do nauki roślin, ale przede wszystkim niech ten filmik będzie strefą strefa chillout’u  na jesienne i zimowe dni.

 

Filmik dedykuję wszystkim wymienionym wyżej, moim botanikom, moim nauczycielom! Wszak to rok 2022 ogłoszony został Rokiem Botaniki! Dziękuję!

 

 

Udostępnij:
Skip to content