blog.

Bud(k)a Puszczyka

To największy budki kaliber w Polsce. Budka typu E. Otwór ok 15 cm. W środku 25×25 cm i głęboka na około 50 cm. Cała budka to przynajmniej 70 cm wysokości. Mimo ,że puszczyki nie wymagają specjalnej ochrony, to warto mieć je wokół naszego domu. Można je wieszać na wsi, ale też w miastach, zwłaszcza w dzielnicach willowych. Z moich obserwacji wynika, że chętniej zasiedlają te budki w pobliżu, których rosną wysokie drzewa. Jeśli są świerki to już zupełnie dobrze, bo mogą się w nich chować dorosłe ptaki. Parki, zadrzewienia śródpolne i skraje lasów to też będzie dobre miejsce. Budkę wieszamy na drzewie dość wysoko, przynajmniej 5 m nad ziemią, a tam gdzie jest większy ruch ludzi, to nawet na 6-8 metrach. Na dno budki warto wsypać trochę trocin, torfu, czy zrębków.

O zasiedleniu dowiemy się  w sezonie lęgowym, gdy puchate maluchy zaczną wystawiać głowy z otworu budki. Moi znajomi z Celestynowa, mają taki widok, gdy patrzą przez okno i przysyłają mi fotografie puszczyków od lat. Czyli znów sprawiamy sobie radość pomagając ptakom. Ważne jest też by dbać o stare dziuplaste drzewa. Wtedy budki nie będą potrzebne. Tylko,  że takich drzew mniej i mniej….

Tych budek nie należy wieszać zbyt dużo, niech je dzieli przynajmniej 500m i więcej, w końcu puszczyk musie mieć duże terytorium łowieckie.

Jeśli mamy blisko do jeziora, rzeki, stawu… nie zdziwmy się, gdy do budki wprowadzą się krzyżówki, nurogęsi czy gągoły. Choć dla tych ostatnich budka może mieć mniejszy otwór i zabezpieczenia podobne do tych jakie pokazywałem przy dudku.

 

Budkę dostarczyła firma USSURI.

 

W ramach projektu „Dzika Przyroda – Na wyciągnięcie ręki”, który realizowany jest z Partnerem Projektu ENERGA SA.

Udostępnij:
Skip to content