blog.

Ile można spać!

Zima jakaś taka niewyraźna, wiosna tuż, tuż a gacek szary siedzi jeszcze w głębokich piwnicach starego klasztoru. Na wielkie wahania pogody, na wielkie odchylania temperatury w lewo czy prawo najlepsza jest stabilna i w miarę stała aura. Takie miejsca tylko pod ziemią, gdzie wiatr nie hula, deszcz nie pada a w ceglanym stropie są szczeliny między cegłami. Gacek ma się dobrze, z pewnością poleci dziś wieczorem na łowy, bo temperatura przyjemna a i owadów dziś w powietrzu sporo.

Ten gacek mieszka w kompleksie kościelno-klasztornym w Głębowicach (gmina Wińsko, dolnośląskie), gdzie udało się pogodzić ochronę przyrody i ochronę zabytków. Nietoperze mają tu swoje miejsce do spania, ludzie mają dobre miejsce do spotkań – „Garnierówkę” a barokowy kościół zachował swój wystrój i klimat. W elewacji wmurowanych jest sporo budek dla jerzyków. Są już pustułki, szpaki, wróble i sierpówki. Na kościelnej wieży, od katakumb po ostatnią kondygnację odwiedzić można, być może jedyną taką na świecie, ścieżkę przyrodniczą opowiadającą o przyrodzie Doliny Łachy. Z wieży rozciąga się cudowny widok na dolinę, bieliki na gnieździe, Wzgórza Wińskie i Strupińskie i płaskie dno Równiny Prusickiej, w dali zaznacza się Wysoczyzna Leszczyńska.

Miejsce wyjątkowe. Ochrona przyrody i ochrona zabytków to rzecz do pogodzenia jak widać. Czekamy tylko na płomykówki i w zasadzie wszystko będzie kręcić się dalej. Póki co okna, wloty, budki, piwnice i wieża czekają na skrzydlatych gości. Ludzie pomieszczą się w pokojach i salach gdzie duchy barokowych postaci o brewiarzowych gębach pędzą nocami z jednego końca na drugi w tym jakże ogromnym budynku. Jest jeszcze duch pochowanego w letargu mnicha, ale wolę dziś dać mu spokój.

Zaglądnijcie do Garnierówki! Warto. W tej ciszy można się wyspać, jak widać po naszym gacku!

 

Tu link do Garnierówki – https://www.facebook.com/garnierowka/?locale=pl_PL

A tu do filmiku, w którym kiedyś opowiadałem o przyrodzie w budynku sakralny: http://dbajobociany.pl/?p=15055

I o przyrodzie tej budowli:

http://dbajobociany.pl/?p=8548

http://dbajobociany.pl/?p=11576

http://dbajobociany.pl/?p=11860

http://dbajobociany.pl/?p=16513

http://dbajobociany.pl/?p=16310

http://dbajobociany.pl/?p=15573

 

Iwona i Tomek Gottfried dziękuję za spojrzenie na zwierzaka 🙂

 

Udostępnij:
Skip to content